Szumiąca lampa led – z czego to wynika i czy mogę coś z tym zrobić?

Co poniektóre lampy led nie tylko aktywują światło w trakcie pracy, jednakowoż także aktywują hałas. Hałas może być różny oraz różni ludzie niejednokrotnie prezentują go w następujący sposób:
 
brzęczenie
gwizdanie
furczenie
szum
 
Takie oddźwięki w wypadku niedawno zakupionej lampy led w wielu przypadkach wywołują zdziwienie oraz irytację. Szczególnie brzęczenie o najwyższej częstotliwości, które jest niejednokrotnie postrzegane jako szum w uszach, szczególnie przez osoby młodsze może być frustrujące. Szum z reguły występuje przy częstotliwości 120 Hz, tj. dwa razy większej niż częstotliwość sieci. Mimo to nawet cichy szum ma prawo być wybitnie irytujący, na przykład, kiedy mowa o oświetleniu salonu czy też w przypadku lampy umiejscowionej nad stołem sypialni.
 
Czy takie odgłosy świadczą, że lampa led jest uszkodzona?

W znacznej większości przypadków odgłosy, takie jak brzęczenie lub też buczenie, nie oznaczają usterki. Efekt może posiadać rozmaite przyczyny oraz jest aktywowany przez pewne warunki.
Często okazuje się też, że mimo iż hałas ma prawo wystąpić we wszelkich lampach led – to dużo częściej zdarza się taka sprawa, jeżeli chodzi o towary niemarkowe. Co na pewno wynika z oszczędności kosztów podczas produkcji.
Czy mogą wystąpić szkody?
Nawet jeżeli szum i gwizdy wydają się z początku ekscentryczne, w znacznej większości przypadków nie mają one wpływu na działanie lamp. Świadczy to również, że nie wypada wyczekiwać krótszej żywotności diod led, bez baczenia na to, czy chodzi o lampy sufitowe, podłogowe, lub inne.
 
Bucząca lampa led: powody i działania naprawcze
Nadrzędną przyczynę hałasu wolno zwykle znaleźć w sterowniku lampy. Z lampami LED zintegrowana jest elektronika sterownika, na przykład w wypadku sufitowych lamp LED sterownik przeważnie znajduje się w podstawie. Ta elektronika składa się z kilku elementów, a jednym z nich jest zasilacz impulsowy generujący napięcie robocze oraz tu może leżeć przyczyna. Jedynie zamiana na inny model lampy tego samego producenta lub też co nawet innego producenta ma sens oraz obiecuje ciszę. Warto również zgłosić się do producenta o zwrot kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *